Strona
główna
Co to jest
refluks?
Objawy
refluksu
Diagnostyka Leczenie
farmakologiczne
Leczenie
niefarmakologiczne
linkiCo to jest refluks?

Refluks przełyku jest jedną z najczęściej występujących chorób przewodu pokarmowego. Według danych epidemiologicznych około 4 do 7 procent osób dorosłych regularnie cierpi z powodu objawów refleksu. Choroba ta dotyczy 40 procent populacji na świecie. Objawy tej choroby bardzo obniżają jakość życia i zdolność do pracy, bardziej niż uporczywy ból głowy, nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca. W związku z tak dużym rozpowszechnieniem się tej choroby oraz wciąż odnotowywanym wzrostem zachorowań przypadła jej nazwa "choroby społecznej XXI wieku" Nie można jej zupełnie wyleczyć, u sporej ilości osób dolegliwości powracają i wymagają podleczenia farmakologicznego bądź operacyjnego.
Z definicji choroba refluksowa przełyku (GERD - GastroEsophageal Reflux) jest to zespół objawów klinicznych i/lub zmian w błonie śluzowej przełyku, które spowodowane są powtarzalnymi epizodami zarzucania żołądkowo - przełykowego treści żołądkowej do przełyku
Do GERD zalicza się tych chorych u których badanie endoskopowe wykazało obraz możliwy do skwalifikowania według klasyfikacji opracowanej przez Światowy Kongres Gastroenterologii w Los Angeles w 1994 r.

Stopień zaawansowania

Obraz endoskopowy

A

Co najmniej jeden ubytek błony śluzowej nieprzekraczający 5 mm długości

B

Co najmniej jeden ubytek błony śluzowej nieprzekraczający 5 mm długości, nie zajmujący jednak całej długości pomiędzy dwoma fałdami

C

Co najmniej jeden ubytek błony śluzowej pomiędzy dwoma (lub więcej) fałdami przełykowymi, nieobejmujący jednak całego obwodu przełyku.

D

Ubytek błony śluzowej obejmujący cały obwód przełyku

Tab. klasyfikacja z Los Angeles Źródło: Przewodnik Lekarza 2004, 10, 56-66

Do NERD (Non Erosive Reflux Disease) zalicza się chorych, których badanie endoskopowe nie wykazało żadnych zmian ale w 24 - godzinna pH-metria wykazała zarzucanie treści żołądkowej do przełyku.