Strona
główna
Co to jest
refluks?
Objawy
refluksu
Diagnostyka Leczenie
farmakologiczne
Leczenie
niefarmakologiczne
linki

Objawy refluksu

W przypadku charakterystycznych objawów dla refluksu, postawienie właściwej diagnozy nie jest trudne. Należą do nich: zgaga, odbijanie, nudności, zwracanie pokarmów, trudności z połykaniem pokarmów. Inaczej jest niestety wtedy gdy mamy doczynienia z objawami, które imitują zupełnie inne choroby. Należą do nich:

- dolegliwości ze strony układu oddechowego t.j. powracające zapalenie oskrzeli, dychawica oskrzelowa, zachłystowe zapalenia płuc, duszności, męczący przewlekły kaszel (który jest spowodowany przedostawaniem się mikro - bądź makro - treści żołądkowych do układu oddechowego bądź reakcją oskrzelowo - przełykową obecności kwaśnej treści żołądkowej w przełyku), świsty oddechowe, bezdech w czasie snu

- ze strony układu laryngologicznego może to być zmiana barwy głosu, chrypka, zapalenie zatok, intensywne ślienienie się oraz uczucie tzw. "kluchy w gardle", zapalenie gardła oraz krtani będące konsekwencją obecności kwaśnej treści w przełyku.

- oprócz tego bardzo często występuje ból w klatce piersiowej pochodzenia pozasercowego( NCCP - non - cardiac chest pain) z lokalizacją podmostkową bądź w nadbrzuszu środkowym. Ma charakter głębokiego, piekącego bólu. Bardzo często wywołuje go pozycja leżąca często w godzinach nocnych ale nie tylko bądź schylanie się po posiłku. Symuluje on chorobę wieńcową w związku z tym często bywa trudny do zdiagnozowania.

- bolesne połykanie czyli odynofagia występuje często u chorych z nadżerkami lub owrzodzeniem przełyku na wysokości zwężenia.

- zwracanie pokarmów jest wynikiem biernego cofania się poza połączenie przełykowo - żołądkowe (GEJ - gastro - esophagel junction) do przełyku powodując kwaśny bądź gorzki smak w ustach. Nasilać to może leżąca pozycja ciała bądź wzrost ciśnienia śródbrzusznego.